Sokan szerencsések vagyunk, hogy az ember legjobb barátja társaságában élhetünk. Mindig azzal foglalkozunk, hogy mi a legjobb kedvenc szőrös szemfogaink számára.
Legyen szó minőségi tápláló táplálékról, vagy a város legjobb ápolásáról, igyekszünk a legjobbat nyújtani kutyáinknak. Ha azonban vízivásról van szó, mit adsz a kutyáidnak?
Hm… csapvíz?
A pets.com felmérése szerint a kisvárosiak 82%-a csapvizet ad kedvencének.
Valami okból kifolyólag a csapvíz magától értetődőnek számít, mint jó választás. A háziállatok gyakran kisebb testtömegűek, mint az emberek, és sokkal érzékenyebbek lehetnek a klórra, a mikroműanyagokra, a nehézfémekre és más nemkívánatos anyagokra.
Ebben a cikkben áttekintést adunk arról, milyen fontos a megfelelő ivóvíz biztosítása a kisállatodnak.
A hidratálás előnyei/jelentősége kutyák számára
A hozzánk hasonló kutyák teste 60-70%-ban vizet tartalmaz. Tehát ha ennyire óvatosak vagyunk ivóvízforrásainkkal kapcsolatban, miért ne részesülhetnének ugyanilyen kiváltságban szőrös társaink?
A víz ugyanolyan létfontosságú számukra, mint nekünk, és mindenféle testi funkcióhoz nélkülözhetetlen, beleértve:
- A testhőmérséklet szabályozása (különösen a kutyák által végzett futásnál!)
- Megtartja a bőr rugalmasságát, így még jobban ölelheti kutyáját.
- Az ízületek kenése, hogy nagyobb sebességgel játsszák a levételt!
- Tartsa nedvesen a szemét, az orrát, a száját és a tüdőjét, hogy kölyökkutyája elkenhesse Önt ezekkel az arcnyalásokkal!
- Az idegrendszer és a szervek csillapítása
- A salakanyagok kiürítése a szervezetből
- Segíti a fehérjék, zsírok és szénhidrátok emésztését hidrolízissel
- A tápanyagok feloldása és szállítása a sejtekhez
- Problémák a csapvízzel kutyák számára
- A különféle vízkezelésekből származó víz biztonságosságának tesztelésére végzett tanulmányok kétségeket ébresztenek a tekintetben, hogy mennyire biztonságos az ivóvizünk. Sok szennyezőanyagot találtak ivóvízforrásainkban.
Ezek közé tartoznak az olyan fémek, mint az ólom és az arzén, amelyek veszélyeztetik a kutya immunrendszerét, valamint a mikroműanyagok, amelyek egészségügyi hatásai ismeretlenek.
Szennyező anyagok és veszélyek a csapvízben
Ezek a csapvízben előforduló lehetséges szennyeződések, amelyek kockázatot jelenthetnek kutyája számára.
E. coli
Bár a legtöbb E.coli törzs ártalmatlan, a nyilvános vízellátásban csak néhány veszélyes törzs okozhat étvágycsökkenést, alacsony testhőmérsékletet, depressziót, megnövekedett pulzusszámot, hasmenést, hányást, rossz közérzetet/gyengeséget és letargiát kutyáknál.
Ólom
A nagy dózisú ólom akut gyomorfájdalmat, hasmenést és hányást okozhat kutyájában. Hosszabb ideig tartó expozíció kutyájánál görcsrohamokat, fáradtságot, rossz étvágyat, rendkívüli szorongást, vakságot és viselkedésbeli változásokat okozhat.
Fluorid
A magas fluorid mérgező és károsíthatja a veséket. Kutyáknál súlyos betegséget és hasmenést, nyugtalanságot, nyáladzást, gyenge izomzatot, görcsrohamokat okozhat.
Lehetséges kapcsolat a fluor és a kutyák rákja között, de vannak olyan tanulmányok, amelyek még nem erősítették meg ezeket a tényeket.
Az ivóvíz fluortartalma azonban nagyon alacsony, jóval a mérgező szint alatt van, így ez nem lehet túl riasztó. A kutyaeledel és a fogkrém fluortartalma megdöbbentőbb.
Klór
Az, hogy a klór veszélyes-e vagy sem, a kutyája által fogyasztott adagtól és időtartamtól függ. A csapvízben lévő klór mennyisége az emberi fogyasztástól és nem a kisállatoktól függ.
Általánosságban elmondható, hogy a víz biztonságos, ha a klór a szabályozási irányelvek által meghatározott szinteken belül van. Bár arról számoltak be, hogy a víz veszélyes lehet a klór által termelt fertőtlenítési melléktermékek miatt, nem pedig maga a klór.
A klór kutyákra gyakorolt hatásairól szóló egyértelmű dokumentáció ellenére nyugodtan kijelenthetjük, hogy ezt jobb elkerülni.
Giardia
Egy parazita, amely széklethulladékok vízbe, élelmiszerbe, talajba és más felületekre történő kibocsátásával terjed. Ez a parazita hasmenést okozhat állatokban és emberekben is.
Keménység és vízkő
A kemény víz magas ásványianyag-tartalmú víz, általában kalcium és magnézium. A nagyon kemény vizet összefüggésbe hozták olyan húgyúti betegségekkel, mint a Crystalluria (kristály a vizeletben), amely hajlamosíthatja kutyáját a kőképződésre, valamint a hólyag- és húgyúti fertőzésekre. De a kalcium és a magnézium szintén nélkülözhetetlen ásványi anyagok a kutyája számára, így a normál kemény víz valószínűleg jó dolog.
Mennyire kell aggódnom a kutyák csapvízének biztonsága miatt?
Mielőtt kiborulna a fent említett szövődmények miatt, ellenőrizze, hogy az ivóvízforrása valóban rendelkezik-e ezekkel a kockázatokkal.
Lépjen kapcsolatba vízszolgáltatójával, hogy megkapja az éves fogyasztói bizalmi jelentést, amely egy jó értékelést a víz minőségéről. Vásárolhat vízvizsgáló készletet is, vagy elküldheti a vizet az EPA által jóváhagyott laboratóriumba vagy egészségügyi kormányzati szervekhez, hogy szakszerű jóváhagyást kapjanak a vízről.
Jobb a palackozott víz kutyáknak?
A palackozott vízre váltás megoldaná ezt a problémát? Nos, ez a perspektívától függ, egyes palackozott vízforrások természetes víztartó rétegből, forrásból vagy földalatti forrásokból származnak, amelyekben nincs káros szennyeződés.
Míg mások csak ugyanazt a vízkezelést használják, mint a csapvízhez. Sok vállalat csak vizet merít bármilyen forrásból, majd kezeli, hogy az oldott szilárd anyagokat egy bizonyos szintre csökkentse.
Egy tanulmányban az EWG (egy nonprofit kutatószervezet) 38 különböző szennyező anyagot fedezett fel, köztük baktériumokat, gyógyszereket, műtrágya-maradványokat, ipari vegyi anyagokat és így tovább 10 népszerű márkájú amerikai palackozott vízben.
Ezért alapvető fontosságú, hogy ellenőrizze a címkéket és ellenőrizze a vásárolt palackozott víz összetevőit.
Újabb probléma, hogy a mikroműanyagok és a hormonzavaró anyagok szinte minden palackozott vízben megtalálhatók. Ez súlyos hatással lehet kutyája egészségére.
A palackozott víz ivásának másik hátránya, hogy nagyon drága lehet. A biológiailag nem lebomló műanyag palackok okozta szennyeződéshez környezetvédelmi probléma is társul. A palackozott víz pedig bizonyítottan sok mikroműanyagot tartalmaz, amelyek egyáltalán nem egészségesek kedvence számára.
Megoldások tiszta csapvízhez kutyája számára
A víz nagyon érzékeny összetevő. Ha nem egészséges az ivás, az emberek és a kutyák is rengeteg veszélyes, víz által terjedő betegségben szenvedhetnek. Ennek elkerülése érdekében tegyen az alábbiakhoz hasonló óvintézkedéseket:
Fektessen be egy vízszűrőbe kutyája számára
A csapvíz szűrése biztosítja, hogy ne kelljen a vízszolgáltatóra vagy a palackozott vízszolgáltatókra hagyatkoznia az előírások betartásában.
Így biztos lehet benne, hogy ivóvize biztonságos. Győződjön meg arról, hogy egy független tesztelt vízszűrőt választott, amely eltávolítja a különösen veszélyes szennyeződéseket.
Mind a csaptelep, mind a mosogató alatti szűrők megfelelnek ezeknek a szabványoknak. Bár egy kicsit drágábbak, hosszú távon egészséges választást jelentenek Önnek és kedvencének is.
Európa: Tekintse meg az EcoPro by TAPP Water termékét ezen a weboldalon, ahol tiszta, ízletes csapvizet találhat kutyáknak és embereknek
USA: Nézze meg az új Flo Faucet szűrőt
Kisállat szökőkút
Ez alapvetően egy vizestál, amelyben egy szökőkút van felszerelve az áramló víz ellátására. Az áramló víz friss, és arra is ösztönzi kutyáját, hogy többet igyon.
Szűrőket is felhelyezhet rájuk, hogy elkerülje a felesleges darabokat a vízből.
Gondoskodjon tiszta vizes tálról
Néha nem a víz a probléma, hanem a tartály, ahonnan a kutyája iszik. Ha nem tisztítják rendszeresen, az edényekben lévő baktériumok megfertőzhetik kutyáját.
Ezért fontos, hogy a vizesedényt tisztán tartsuk. Ezenkívül az acél víztartályok jobb alternatívát jelentenek a műanyag edényekkel szemben, mivel aggodalomra ad okot a műanyagokból a vízbe kimosódó méreganyagok.
Következtetés a kutyák csapvízéről
Bár a csapvízzel kapcsolatos vitákat sok esetben eltúlozták, biztonságosabb, ha kutyája szűrt csapvizet iszik, mint közvetlen csapvizet vagy palackozott vizet.
A lényeg az, hogy ha nem issza meg azt a vizet, akkor ne adjon a kutyájának. Nézze meg, mi van a vízben, ellenőrizze a költségvetését, és próbálja elérni azt, amit a legjobb alternatívának gondol lehetőségeihez képest.
A kutyák nemcsak a barátaink, hanem a mi felelősségünk is, így bármit is döntesz, ne feledd, kötelességed hidratáltan és egészségesen tartani őket.
Szerző Bio:
Shawn a FeedFond tartalomírója. Nem csak két gyermekének, hanem két Golden Retrievernek is kedves apja. Tekintse meg további cikkeit a FeedFond.com oldalon.
Eredeti cikk linkekkel:
https://tappwater.co/blogs/blog/how-safe-is-tap-water-for-dogs?_pos=1&_sid=38d083e40&_ss=r